دوره اسکرچ (SCRATCH)

توضیح دوره

در دنیای رایانه ، ابزارهای زیادی برای برنامه نویسی و استفاده ی خلاقانه از رایانه وجود دارد که   Scratch  یکی از بهترین های آنهاست. Scratch یک زبان برنامه نویسی است که توسط محققین دانشگاه MIT ساخته شده است. توسط این ابزار، کودکان می توانند با بهره گیری از خلاقیت خود، پروژه های متنوع چندرسانه ای از قبیل انیمیشن، داستان، بازی و … بسازند و این پروژه ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. از سال ۲۰۰۷ تاکنون هزاران نفر در سرتاسر دنیا چیزی بیشتر از ۶ میلیون پروژه ساخته و با یکدیگر در وب سایت دانشگاه MIT به اشتراک گذاشته اند.

بسیاری از کودکان و نوجوانان از رایانه تنها برای استفاده از برنامه ها و بازی ها بهره می برند،در مقابل عده ای از آنها هستند که به عنوان سازنده و طراح، به صورت خلاقانه از رایانه استفاده می کنند. استفاده خلاقانه از رایانه باعث می شود تا دانش و سواد اساسی ساخت محتوای چند رسانه ای و دیجیتال در فرزندانمان تقویت شده و آنها بتوانند ایده ها، نظرات و مطالب مورد علاقه ی خود را در قالب محتوای چند رسانه ای تولید کرده و به دیگران ارائه دهند.

برنامه نویسی با استفاده از Scratch یک روش ایده آل برای پرورش خلاقیت و مهارت های حل مسئله می باشد. به علاوه استفاده از آن به پرورش مهارت های کار با ابزارهای فناوری اطلاعات کمک می کند. هنگامی که کودکان با ابزارهای برنامه نویسی مانند Scratch کار کرده و اقدام به ساخت پروژه ها و برنامه های چند رسانه ای مورد علاقه خود می کنند به طور ضمنی و تدریجی روش صحیح تفکر منطقی را فرا می گیرند.

مخاطبین دوره

می توان این ادعا را داشت که زبان برنامه نویسی اسکرچ فقط برای کودکان طراحی نشده است بلکه برای افراد مختلف در هر سنی که می خواهند زبان برنامه نویسی کامپیوتر را شروع کنند یک شروع عالی است.

خروجی دوره

آموزش مقدماتی برنامه نویسی کودکان و نوجوانان از سن ۸ تا ۱۶ سال با استفاده از انیمیشن سازی، بازی سازی و … .

فهرست