تست اعتیاد به اینترنت چیست؟

اینترنت و میزان استفاده از آن به یکی از معضلات دنیای امروز تبدیل شده است. این معضل در رابطه با کودکان و نوجوانان و زمانی که فصل درس و مدرسه است بسیار بیشتر مورد توجه می باشد. والدین باید هر از چندگاهی، رفتار بچه ها را بررسی و کمک کنند تا اعتیاد اینترنتی، باعث عقب افتادن فرزند از درس و مدرسه و زندگی روزمره اجتماعی نشود.

اعتیاد به اینترنت، یکی از مهمترین پدیده های روانی دنیای مدرن امروز است و نوعی رفتار وابسته به اینترنت به شمار می رود که در آن فرد سعی می کند در قالب جستجوهای اینترنتی، مشکلات و نیازهای عمدتا روانی ارضا نشده خود را برطرف کند. این مشکل روانی، نوعی وابستگی رفتاری به اینترنت ایجاد می کند و با ویژگی هایی مثل هزینه کردن روز افزون برای اینترنت و موضوعات مربوط به آن، احساس هیجانی ناخوشایندی در او ایجاد می شود مانند اضطراب، افسردگی و.. در زمانی که فرد در تماس با اینترنت نیست، قابلیت تحمل و عادت کردن به اثرات حضور مداوم و طولانی در فضای اینترنت. از این دیدگاه، این اختلال به عنوان اختلال تنشی یا کنترل تکانه مانند قمار بازی بیمارگونه در نظر گرفته می شود و کسانی که به این معیار می رسند، مشکلات روان شناختی، اجتماعی و شغلی پیدا می کنند. انجمن روانپزشکی آمریکا، برای شناخت اعتیاد اینترنتی و افرادی که به استفاده مفرط از اینترنت معتادند، معیارهایی را مشخص کرده است که طبق آن، فردی معتاد به اینترنت در نظر گرفته می شود که حداقل سه مورد از معیارهای هفت­گانه زیر را در طول یک دوره ۱۲ ماهه بروز دهد. معیارهای پیشنهادی این انجمن شامل ۷ مورد   زیر است:

۱- تحمل: به معنای صرف زمان بیشتر برای اینترنت به منظور رسیدن به رضایت است. در این شرایط، با وجود صرف همان میزان وقت، میزان رضایت­مندی کاربر کمتر است و نیاز به زمان بیشتری دارد تا به همان درجه از رضایت قبلی برسد.

۲- وجود دو یا چند علامت کناره‌گیری در طی دو روز در ماه که بعد از کاهش و یا ترک مداوم استفاده از اینترنت حاصل می‌شود. این مسئله باید موجب بروز دردها و رنج‌ها و یا اختلالاتی در عملکرد اجتماعی، فردی و یا آموزشی شود.

۳- از اینترنت به منظور تخفیف و یا اجتناب از علایم کناره‌گیری استفاده شود.

۴- از اینترنت، اغلب در دوره‌های زمانی بیش از آنچه که در ابتدا مدنظر بوده، استفاده شود.

۵- حجم قابل توجهی از وقت، صرف فعالیت‌های مربوط به کاربری اینترنتی (برای مثال کتاب‌های اینترنتی، یافتن جستجوگرهای جدید وب، جست‌و جوی فروشندگان اینترنتی و غیره) شود.

۶- به ‌خاطر استفاده از اینترنت، از انجام فعالیت‌های مهم اجتماعی، شغلی و یا تفریحی صرف نظر کرده و یا کاسته شود.

۷- فرد به ‌دلیل استفاده مفرط از اینترنت، خطر فقدان روابط مهم، شغل، و فرصت‌های آموزشی و شغلی را بپذیرد.

بعضی از پژوهشگران، اصطلاح  « استفاده بیمارگونه از اینترنت » را مناسبتر از اصطلاحات دیگر می دانند و معتقدند استفاده از اینترنت صرفا یک رفتار اعتیادی نیست بلکه مجموعه ایاز عوامل شناختی و رفتاری را در زمینه اینترنت تشکیل می دهد که روی زندگی فرد اثر منفی می گذارد. اعتیاد به اینترنت به عنوان « اعتیاد رفتاری » مانند اعتیاد به قمار، پرخوری، تماشای تلویزیون و مانند آن در نظر گرفته می شود و در اینجا، فرد نه به ماده (یعنی اینترنت) بلکه به آن چه که در رایانه انجام می دهد یا به احساسی که در هنگام انجام آن به او دست می دهد، معتاد می شود.

امروزه برای مشخص شدن میزان اعتیاد افراد به اینترنت، تست‌هایی تهیه شده است. به عنوان نمونه تست اعتیاد به اینترنت (IAT)[1] یکی از معتبرترین تست‌های مربوط به سنجش اعتیاد اینترنتی است. در تست IAT هر چه نمره فرد بیشتر باشد؛ اعتیاد وی به اینترنت شدیدتر است. در این تست، نمرات به ترتیب از یک تا پنج هستند. در این تست سوالاتی از این قبیل مطرح شده است:

چقدر بیشتر از آنچه قصد دارید، در اینترنت می‌مانید؟

چقدر به‌خاطر برخط ماندن، اعضای خانواده را نادیده گرفته‌اید؟

چقدر دیگران از شما به خاطر میزان برخط بودن‌تان شاکی هستند؟

چقدر به‌خاطر اینترنت، نمرات و کارهایتان در مدرسه افت کرده است؟

چقدر رایانامه‌هایتان را پیش از کارهای ضروری دیگرتان چک می‌کنید؟

چقدر عملکرد کاری و بهره‌وری شما به خاطر اینترنت آسیب دیده است؟

چقدر وقتی کسی هنگام برخط بودن مزاحم شما می‌شود، غر می‌زنید، فریاد می‌زنید یا عصبانی می‌شوید؟

چقدر فکر می‌کنید که در حالت غیربرخط حواس پرتی دارید ولی در حالت برخط بهتر هستید؟

چقدر وقتی برخط هستید جمله « فقط چند دقیقه مانده و یا الان می‌آیم.» را به کار می‌برید؟

چقدر سعی کرده‌اید از میزان برخط بودن خود بکاهید و موفق نشده‌اید؟

پاسخ‌های این تست به صورت ۵ گزینه‌ای طراحی شده که شامل این موارد است:

     ۱- به ندرت   ۲- گاه‌گاهی   ۳- غالبا    ۴- به کرات   ۵- همیشه

اگر پاسخ فرد به اکثر سوالات گزینه‌های ۴ و ۵ باشد، او به احتمال زیاد یک معتاد اینترنتی است.

مانند تمامی انواع دیگر اعتیادها، اعتیاد اینترنتی، نوعی اختلال و بی نظمی روانی ـ اجتماعی با مشخصه‌هایی چون تحمل (نیاز به افزایش زمان لازم برای کسب مطلوبیت برابر با زمان‌های اولیه استفاده)، علایم ترک (به‌ویژه رعشه و ارتعاش، اضطراب، بی‌حوصلگی)، اختلالات عاطفی (افسردگی، تندخویی و بدخلقی)، و از هم گسیختگی روابط و مناسبات اجتماعی (کاهش و یا فقدان روابط اجتماعی به لحاظ کمی یا کیفی) در نظر گرفته می شود. فرد معتاد باید، در صورت امکان، برای درمان خود به یک روانشناس حاذق مراجعه نماید.

با این وصف، آنچه مهم می نماید این است که سبک زندگی در بروز چنین مشکلی نقش بسزایی دارد و سطح دانشی خانواده در این امر بسیار مهم است. خانواده‌هایی می‌توانند در عصر فناوری اطلاعات در زمینه نحوه استفاده صحیح، بهینه و به روز کودکان خود موفق عمل کنند که در ابتدا خود بر مسایل، دانش و فهم فناوری اطلاعات دانا، مسلط و آگاه باشند. آشنایی دختران و پسران جوان ایرانی با اینترنت، تقارن خجسته‌ای برای رشد و تکامل اندیشه‌های نو و با هویت خواهد بود؛ به شرط آن که با هدایت و کنترل این استعدادهای بالقوه، از میزان آسیب‌ها کاسته شده و از این منبع عظیم انرژی و هوش، در پویایی و توسعه فرهنگی و به تبع آن ارتقای سبک زندگی جامعه استفاده شود. چنین رخدادی بدون آموزش مولفه های سبک زندگی به اقشار مختلف جامعه و نهادینه کردن و پیاده سازی، هم در فضای واقعی اجتماع و هم در فضای سایبر میسر نخواهد بود.

نوشتهٔ پیشین
اینترنت، کدنویسی و نوجوانان؛ چگونه از کودکان و نوجوانان مراقبت کنیم؟
نوشتهٔ بعدی
ویدئو معرفی آموزشگاه کامپیوتر ویرا

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست